Café med Fröbyte
Den 8 mars 11-14 2026 anordnar vi café med fröbyte och bingopromenad. Det serveras hembakt och soppa för den som är sugen! Välkomna!
Årstafältets gröna oas
Den 8 mars 11-14 2026 anordnar vi café med fröbyte och bingopromenad. Det serveras hembakt och soppa för den som är sugen! Välkomna!
Välkomna på en inspirerande föreläsning med Philipp Weiss! Philipp berättar om konsten att odla som skogen. Med vackra bilder och personliga berättelser inspireras vi att glänta på dörren till skogsträd-gårdsodlingensFortsätt läsa "Föreläsning Naturlig odling med Philipp Weiss"
Agneta Östlund från Sveriges Pomologiska sällskap berättar om allt från kärnsådd till ympning och okulering. Hur trädet formas för att få en fin krona eller spaljeras. Beskärning och hur vårdasFortsätt läsa "Att vårda fruktträd!"
Välkommen på vårmarknad i Årstafältets koloniområde Söndagen den 24 maj klockan 11-14 Välkomna!
Insektsvandring på Årstafältets koloniområde söndagen den 31 maj klockan 13.
Lena Israelsson kommer och lär oss mer om kompostering. Föreläsningen startar 18.30 i föreningshuset men från klockan 18.00 kan den som är hungrig köpa soppa.
Ola Jennersten, tidigare medarbetare på WWF kommer och lär oss mer om vikten av biologisk mångfald.